Poznajcie historię! Jednego dnia Sowieci wywieźli 140 tysięcy Polaków. To była pierwsza z masowych deportacji!Polecamy bardzo ciekawy materiał zrealizowany przez Radio Gdańsk, dotyczący masowych deportacji Polaków przez Związek Radziecki. Deportacja miała miejsce 10 lutego 1940 roku. Warto tym pamiętać i propagować wiedzę o tej historii.
Jednego dnia zatrzymano 140 tysięcy Polaków, którym kazano wsiadać do wagonów towarowych i wywożono w głąb Związku Radzieckiego, między innymi na Syberię oraz w okolice Archangielska.

W materiale Radia Gdańsk poznamy opinie m.in prof. Grzegorza Berendta, który opowiada, że już kilkanaście lat wcześniej sporządzono pierwsze plany aresztowań Polaków.


Co ciekawe, wciąż powinien wracać w kontekście takich rocznic, temat repatriantów. Przecież Polska utraciła w wyniku przymusowych deportacji swoje elity. Poszczególne rządy z łatwością deklarują, że repatrianci są ważni, jednak gdy przechodzi się do konkretów, to liczba osób, które udało się sprowadzić do ojczyzny jest mała...

Źródło: Radio Gdańsk
fot: YouTube


Komentarze

  1. Get to know the story! One day, the Soviets deported 140,000 Poles. This was the first of mass deportations!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz