Bardzo ważne słowa prof. Zybertowicza o kryzysie demokracji na bazie serialu “House of Cards” ! Przeczytajcie!


Doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy ds. bezpieczeństwa, socjolog prof. Andrzej Zybertowicz to jeden z najlepszych ekspertów w swojej dziedzinie ostatnich lat. Kolejne bardzo ciekawe spostrzeżenia dotyczące demokracji i polityki, prezentuje w wywiadzie dla dziennika „Rzeczpospolita”.


Prof. Zybertowicz przyznaje, że takie seriale jak „House of cards” przyczyniły się do kryzysu demokracji. Wskazuje, że paparazzi odsłaniają kulisy działania polityków, którzy powinni nam się jawić jako osoby odpowiedzialne i krystaliczne czyste. Jednak gdy robi się serial który bardzo złym świetle stawia polityków, to można odnieść wrażenie, że wszyscy politycy są źli:
Seriale typu “House of Cards” - Bill Clinton powiedział, że jest on w 99 proc. prawdziwy - pokazały ludowi, na czym polega polityka. Bismarck przestrzegał, że ludzie nie powinni wiedzieć dwóch rzeczy: jak się robi kiełbasę i politykę – wskazuje prof. Zybertowicz na łamach „rzeczpospolitej”.

I dodaje, że serial przyczynił się do kryzysu demokracji:

Okazało się, że prawda przedstawiona ludziom, którzy nie mają wiedzy kontekstowej, by zrozumieć, jak ukazany wycinek procesu funkcjonuje w szerszych ramach, może wraz z innymi czynnikami (dezinformacją i kłamstwem) prowadzić do destabilizacji całego systemu. Wygląda na to, że to właśnie miało miejsce w Stanach – wskazuje socjolog.

Cały wywiad w dzienniku "Rzeczpospolita" 

fot: youtube
Komentarze