Patryk Jaki ostro: "Rozpoczął się kwik elit, które dorobiły się na reprywatyzacji”


W niedzielnym programie TVP Info „Woronicza17” gościł wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki (Solidarna Polska), który będzie przewodniczył specjalnej komisji weryfikacyjnej, która ma na celu wyjaśnić aferę reprywatyzacyjną w Warszawie, a nawet doprowadzić do zwrotu kamienic, które mogły zostać niesłusznie przejęte.


W ocenie Jakiego reprywatyzacja to jeden z tych problemów, których źródło bije z wnętrza III RP.

Często było tak, że była jakaś reprywatyzacja, jakiś cwaniak się dorobił, sądy to klepnęły i nikt nic nie zauważył. Polska nie może być na kolanach wobec takich cwaniaków. Komisja weryfikacyjna ma mieć bardzo szczególne uprawnienia, których celem jest także zadośćuczynienie za krzywdy. Rozpoczął się kwik elit, które dorobiły się na reprywatyzacji. Nie może być tak, że Polska znowu przegra z grupą cwaniaków —podkreślił w TVP Info wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Bardzo ciekawe spojrzenie na sprawę przedstawił doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy prof. Andrzej Zybertowicz, który uważa, że do rozwiązania problemu reprywatyzacji, należy zastosować pozakonstytucyjne środki.
Gdyby system konstytucyjny, system prawa i instytucje państwowe działały jak należy, to nie byłoby możliwe, aby takie patologie miały miejsce i trwały tak długo. W ramach istniejących instrumentów konstytucyjnych wydaje się, że nie sposób przywrócić elementarnej sprawiedliwości. Potrzeba sięgnąć po inne pozakonstytucyjne instrumenty mogące pomóc rozwiązać te patologie. Stopień rozgałęzienia tej patologii bierze się z tego, jak funkcjonowała cała III RP - należy to zmienić— powiedział prof. Zybertowicz.

Fot: YouTube
Źródło: TVP Info


Komentarze