Znów Żydzi domagają się gigantycznych pieniędzy od Polaków!


Sprawa roszczeń żydowskich wobec Polski powraca cyklicznie. Przy okazji zmiany rządów, w czasie kampanii wyborczych. Tym razem dotyczy ona roszczenia zgłaszanego przez stronę amerykańską. W sprawę zaangażowanych jest obecnie czterdziestu sześciu amerykańskich kongresmanów i oczywiście organizacje żydowskie. Według ich opinii Polska bezprawnie przetrzymuje majątki Żydów. Ministerstwo Spraw Zagranicznych nic o sprawie roszczeń nie wie.


W roku ubiegłym, przedstawiciele Kongresu Amerykańskiego, skierowali do sekretarza stanu USA Johna Kerry’ego, skargę na Polskę. Dotyczyła ona nielegalnego – ich zdaniem - dysponowania w naszym kraju mieniem żydowskim. Roszczenia dotyczą – między innymi - kamienic, z których większość znajduje się obecnie w najbardziej atrakcyjnych punktach miast Polski. Listy organizacji żydowskich z roszczeniami skierowane zostały do ówczesnej premier Ewy Kopacz.

- Nie zlekceważyliśmy tej sprawy. Te żądania pojawiały się co jakiś czas, na bieżąco monitorowaliśmy sytuację. Ale nie było to nic oficjalnego. Zadośćuczynienia nie dostali po wojnie jeszcze wszyscy Polacy, którzy utracili majątki, a przecież nie można przedkładać interesu jednej nacji nad drugą – stwierdził były doradca premier Kopacz i członek Komisji Spraw Zagranicznych, Sławomir Nitras.

- W Stanach obecnie jest złożonych ok. 10 tysięcy wniosków o odszkodowanie z tytułu utraconego w Polsce mienia pożydowskiego, których wartość szacuje się na miliard dolarów. Strona amerykańska robi wszystko, by te zobowiązania przerzucić na Polskę. W 1960 r. Polacy i Amerykanie podpisali wzajemną umowę, na mocy której Polska wpłaciła 40 mln zł, a władze USA uznały wszystkie roszczenia za uregulowane. Mimo to Amerykanie nie ustają w próbach obciążenia Polski gigantycznymi kwotami – odniósł się do pomysłu mec. Sławomir Platta - nowojorski adwokat, autor opinii prawnej w sprawie.

- Jeśli rząd nic z tym nie zrobi, do gry włączą się największe amerykańskie korporacje prawne, bo gra toczy się o gigantyczne pieniądze – dodaje mec. Platta.
- Apeluję do pani premier Beaty Szydło, żeby dokładnie wyjaśniła tę sytuację i to tak, żeby w przyszłości wszyscy na świecie znali fakty – zgłasza swoje postulaty Blanka Rosenstiel (87 l.), konsul honorowy RP w Miami.

Zapytany o sprawę aktualnych roszczeń żydowskich, szef MSZ Witold Waszczykowski, odpowiedział redaktorowi portalu se.pl: Do mnie sprawa nie dotarła … .

Źródło: se.pl / ADKomentarze

  1. W polski prawie wszelkie roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu po 10 latach, o ile się nie mylę. Podkreślam w polskim prawie, bo sprawa dotyczy majątków zmarłych polskich obywateli wyznania mojżeszowego. Dlaczego te majątki miały by być traktowane inaczej niż np. majątki zmarłych chrześcijan?

    OdpowiedzUsuń
  2. Waszczykowski jak zwykle pierdoli głupoty a o czym gadal w Izraelu. A czemu zydek po wizycie u Waszczykowskiego powiedział w izraelskich mediach - nasze sprawy mają się dobrze.

    OdpowiedzUsuń
  3. Waszczykowski jak zwykle pierdoli głupoty a o czym gadal w Izraelu. A czemu zydek po wizycie u Waszczykowskiego powiedział w izraelskich mediach - nasze sprawy mają się dobrze.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz