Prof. Bugaj wykazuje elementarny brak wiedzy ekonomicznej Ryszarda Petru!


W poniedziałek podczas konferencji prasowych, lider Nowoczesnej Ryszard Petru opowiadał jak bardzo Polsce potrzebna jest jeszcze silniejsza integracją z Unią Europejskiej i przekonywał, że konieczne dla dobra dalszego rozwoju polskiej gospodarki, jest wejście do strefy euro.Musimy rozpocząć debatę, jak wchodzić do strefy euro, bo wokół tego będzie dokonywać się integracja. Nie możemy zostać na marginesie z Węgrami. Co Jarosław Kaczyński zrobił, by Wielka Brytania nie wyszła z UE? Trzeba się najpierw uderzyć we własne piersi. Nikt nie traktuje go poważnie, jego wypowiedzi odsuwają nas od wąskiego grona państw, które mogą się dogadać – mówił Ryszard Petru w programie „Kropka nad i”.

Z miejsca przychodzi jedno skojarzenie – najpierw namawiał do kredytów we frankach szwajcarskich, a teraz namawia do euro...

Ale w sposób inteligentny i merytoryczny, obala słowa Ryszarda Petru, ekonomista, prof. Ryszard Bugaj (tak ten, co ostatnio krytykuje PiS i wygaduje dziwaczne rzeczy o demokracji, ale na ekonomii się zna).

Problem w tym, że byłoby to po prostu dla rozwoju Polski niekorzystne. W szczególności – coraz mniej jest ekonomistów sądzących inaczej – za niecelowe czy zgoła szkodliwe uznać należy wstąpienie (choćby i w perspektywie kilkunastu lat) do strefy euro. Utrata zdolności kierowania własnym pieniądzem nie tylko pozbawia gospodarkę instrumentu regulowania jej międzynarodowej konkurencyjności, ale też stymulacyjnego oddziaływania na wzrost – przekonuje prof. Bugaj.
I dodaje:

Są już na to liczne empiryczne dowody, a przypadek grecki jest spektakularny. Mniejsze znaczenie ma – akcentowana przez PiS – kwestia unijnego “nadzoru” nad praktykowaniem demokracji, ale i ten problem istnieje. Liczni polscy politycy w alarmistycznym tonie ostrzegają przed wylądowaniem naszego kraju w Unii drugiej prędkości, argumentując, że nie będzie nas przy stole decyzyjnym. To argument wątpliwy. Nie mamy szansy, by przy tym stole zająć miejsce blisko prezydium – mówi ekonomista.

Zauważcie ważne słowa: coraz mniej jest ekonomistów sądzących inaczej

Oczywiście Petru jest wśród nich :)Komentarze