Szokujące wyniki kontroli! Rządy Tuska i Kopacz przez lata narażały Polaków na niebezpieczeństwo!


Najwyższa Izba Kontroli kierowana przez polityka PO Krzysztofa Kwiatkowskiego w ostatnim czasie nie miała dobrej prasy, właśnie za sprawą swojego prezesa, który zaplątał się w wiele powiązań personalnych z politykiem PSL Janem Burym.Ale dziś nie o tym, choć należy mieć to wyraźnie na uwadze oglądając wyniki kontroli NIK, gdyż przyszłość Kwiatkowskiego, zależy od polityków PiS – albo śledztwo przyspieszy i Kwiatkowski straci stanowisko, albo będzie dobrze z nowym rządem współpracował i jakoś wszystko się potoczy. Nie miejmy złudzeń – NIK nie jest niezależną instytucją...

Spójrzmy jednak na grudniowy raport NIK sprawdzający zarządzanie rezerwami strategicznymi państwa. Jest to kwestia arcyważna dla bezpieczeństwa państwa. Problem w tym, że wyniki kontroli w fatalnym świetle stawiaj byłą ekipę rządzącą...

Oto co czytamy w raporcie ujawnionym przez serwis „wPolityce.pl”:

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła, z własnej inicjatywy, kontrolę pt. Gospodarowanie rezerwami strategicznymi, ujętą w planie pracy NIK pod nr P/15/017. Przesłanką do podjęcia kontroli była konieczność sprawdzenia, jak zmiana stanu prawnego w zakresie funkcjonowania systemu rezerw strategicznych wpłynęła na zapewnienie bezpieczeństwa gospodarczego i społecznego państwa i jego obywateli na wypadek zagrożenia wystąpienia klęsk żywiołowych, sytuacji kryzysowych lub zobowiązań międzynarodowych.
Ustawa z dnia 29 października 2010 r. o rezerwach strategicznych 5 lutego 2011 r. określa zasady tworzenia, przechowywania, udostępnienia, likwidacji oraz finansowania rezerw strategicznych, a także zadania i organizację Agencji Rezerw Materiałowych – podaje NIK.

Badaniami kontrolnymi objęto okres od 1 stycznia 2013 r. do 30 czerwca 2015 r. oraz działania wcześniejsze i późniejsze, które były istotne dla dokonania ocen kontrolowanej działalności.Co stwierdzili inspektorzy?

Najwyższa Izba Kontroli ocenia negatywnie działania ministrów: Finansów i Gospodarki, którzy nie byli w stanie doprowadzić do uruchomienia systemu rezerw strategicznych, w którym kluczowym elementem miała być realizacja Rządowego Programu Rezerw Strategicznych na lata 2013–2017, określającego zasady tworzenia rezerw strategicznych oraz asortymenty i ilości rezerw.
Nie zostało więc wykonane jedno z najważniejszych zadań państwowych, wynikających z postanowień ustawy o rezerwach strategicznych. Przyczyną tego zaniechania był i jest, nierozstrzygnięty przez Radę Ministrów, spór pomiędzy autorem projektu Programu, tj. Ministrem Gospodarki a Ministrem Finansów o wysokość środków budżetowych, dotyczących kosztów finansowania rezerw strategicznych objętych Programem – czytamy.I dalej:

Konsekwencją powyższego stanu rzeczy jest utrzymujący się wysoki poziom ryzyka, że zgromadzone dotychczas rezerwy strategiczne pod względem asortymentowym i ilościowym nie są wystarczające dla realizacji celów, dla których rezerwy te powinny być utrzymywane, tj. zwalczania lub przeciwdziałania zagrożeniom bezpieczeństwa państwa i jego obywateli.
Od 2012 r. zachodzą dynamiczne zmiany, zwłaszcza w sytuacji międzynarodowej (działania wojenne na Ukrainie i eskalacja walk na Bliskim Wschodzie oraz przewidywane przyjęcie przez Polskę uchodźców). Część z tych zmian, zaistniała po 2012 r., i nie została uwzględniona w ocenach ryzyka wystąpienia zagrożeń leżących u podstaw określenia w projekcie Programu niezbędnego asortymentu i ilości rezerw strategicznych.
Skutkiem powyższego nastąpiła dezaktualizacja dotychczasowych rezultatów prac analitycznych i planistycznych dotyczących tworzenia rezerw strategicznych prowadzonych przez Ministra Gospodarki oraz opracowanych na ich podstawie i nie zmienionych dotychczas założeń Programu – czytamy w wynikach kontroli.

Inspektorzy podkreślają, że NIK wcześniej dwukrotnie zwracała uwagę na nieprawidłowości i zły stan finansów w tym rezerw budżetowych. NIK wyraźnie podkreśla, że zgromadzone dotychczas rezerwy strategiczne pod względem asortymentowym i ilościowym nie są wystarczające dla realizacji celów, dla których rezerwy te powinny być utrzymywane, tj. zwalczania lub przeciwdziałania zagrożeniom bezpieczeństwa państwa i jego obywateli!

To coś niebywałego... Rząd PO-PSL narażał na szwank bezpieczeństwo Polaków, tylko dlatego, że ministrowie się spierali!

Oceńcie sami jak potraktować takie wiadomości i co myśleć, gdy któryś z polityków PO i PSL mówi, że nowy rząd działa nieprofesjonalnie...Komentarze

 1. Jaki gospodarz takie Panstwo wszystko wychodzi i wyjdzie ale to wlasnie byla demokracja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. adekwatna da tych PO PSL bedzie piosenka Bigcyc Ballada o scierwojadach Tyle w temacie

   Usuń
 2. Szczęśliwie dla Polski, że ten nierząd PO-PSL został odsunięty od władzy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tylko głupcy pracują za 6 tys. złotych...

  OdpowiedzUsuń
 4. Jaki pan taki kram!! Platforma Oszustow i Zlodziej + Piechocinskie i rozne Sawieckie tylko kombinowac i po cichu Krasc i w efekcie oszukiwac i klamac- czy beda za to konsekfencje?

  OdpowiedzUsuń
 5. To tak jak z kontrolą zarządczą w administracji - jaka teza to i takie wyniki kontroli.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz