Wszystkie partie robią własne – dokładne badania sondażowe. Jeśli ktoś mówi inaczej to kłamie


W poniedziałkowy poranek, gościem TVP Info był szef sztabu PiS, wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski. Prowadząca program Kamila Biedrzycka-Osica w ciekawy sposób zadała politykowi pytanie o sondaże.


Dziennikarka zapytała senatora, czy PiS zamawia i posiada własne sondaże, dotyczące poparcia dla ugrupowania. Dodała, że prosi o odpowiedź z ręką na sercu. Cóż, ciekawy chwyt. Tylko zręczny gracz, nie posiadający już sumienia, mógłby powiedzieć ze spokojną miną „NIE”. A to byłoby kłamstwem. Dlatego Stanisław Karczewski, dyplomatycznie stwierdził, że PiS własne badania – owszem – posiada, ale one są niedokładne.

Senator jakoś wybrnął z tego tematu, choć nie do końca powiedział prawdę. Każda partia polityczna w okresie kampanii wyborczej – ale nie tylko – posiada badania, dotyczące poparcia jakie w danej chwili notuje. Ba – partie zamawiają dokładne analizy, zachowań wyborców. PiS doskonale wie co mobilizuje lub demobilizuje wyborców PO i odwrotnie. PO zamawia badania dotyczące najlepszej antyreklamy PiS itd.,itd. W właśnie na podstawie takich badań, dopiera się treści spotów politycznych wypuszczanych do sieci i mediów.Największe parte w skali roku wydają na sondaże setki tysięcy złotych. Bez tego nie można w sposób profesjonalny prowadzić polityki. To tak jakby producent słodyczy, nie wiedział który produkt, kupowany jest przez daną grupę konsumentów. Bez takiej wiedzy, nie wiedziałby jakie opakowanie do niego dobrać i jaką kampanię reklamową zapoczątkować w mediach. Podobnie jest z polityką.

Nawet lokalni posłowie zamawiają swoje własne badania. Poseł X z Krakowa, doskonale wie, jakie poparcie w jego mieście ma partia A, B lub C. Posłowie płacą za to z własnych kieszeni, albo wykorzystują partyjne pieniądze. Politycy mają też badania, przesyłane im przez centralę.

Więc jeśli jakiś czołowy polityk, mówi o sondażach i dodaje, że jego ugrupowanie ich nie stosuje, to kłamie.

Partie wolą własne sondaże, bowiem z reguły tylko z nich dowiadują się prawdy o swoim rzeczywistym poparciu. Bowiem jak głosy pewna maksyma: ten kto płaci - rządzi. 


Komentarze