PiS chce wprowadzić podatek bankowy. Ale nie dla SKOK-ów...


Prawo i Sprawiedliwość zapowiada wprowadzenie podatku bankowego, żeby instytucje finansowe zarabiające na polskich obywatelach 16 mln zł rocznie, podzieliły się państwem swoimi dochodami.Pomysł popieramy. Banki często wykorzystują naiwność klientów, który nie czytają i nie analizują od deski do deski umów, liczących najczęściej kilkanaście stron, drobnym drukiem.

Jednak niepokojąca jest sytuacja w której ustawa, nie obejmie SKOK-ów.

Oto część rozmowy dziennikarza Roberta Mazurka z prof. Piotrem Glińskim, która ukazała się w Plusie/Minusie RZ:

- SKOK też?
- Nie sądzę, bo to spółdzielnie, nie banki.
- Jak im daję pieniądze na lokatę, to nie widzę tej różnicy. Są też objęte gwarancjami państwa, tak jak banki.
- Musi pan zostać członkiem SKOK, czyli spółdzielni, żeby złożyć jakiś depozyt. Czym innym jest instytucja bankowa, a czym innym kasa spółdzielcza.
- PiS nie tknie SKOK, bo te zawsze były mu życzliwe?
- To pańska interpretacja.
- Interpretacja? A senator Bierecki to skąd jest? Ale dobrze, o szczegółach porozmawiam z waszym ministrem finansów. Wróćmy do podatku bankowego.
- Druga wersja naszej propozycji to podatek od aktywów bankowych. Tu też zresztą są pomysły, by różne aktywa różnie opodatkowywać, w zależności od stopnia ich bezpieczeństwa, ale nie chcę wchodzić w szczegóły.

Cała rozmowa TUTAJ

Taki rebus dla państwa: miejsce w którym trzyma się bezpiecznie pieniądze, zakłada lokaty, bierze kredyty to... ano, nie tylko bank. To również kasa. Wystarczy jak kto napisze w ustawie. Dlaczego, więc kasy mają mieć przywileje? 

Czy to uczciwe? 


Komentarze

  1. Hmm, tak się zastanawiam czy logiczne myślenie jest już nie modne, a wiedza ekonomiczna jest jakoby wiedzą tajemną. Z tego co zrozumiałam podatek bankowy jest po to by wyrównać konkurencje w strefie bankowej i ukrócić wyprowadzanie polskiego kapitału. Skoki są zbudowane na lokalnym kapitale (podobnie jak banki spółdzielcze, które według mnie też powinny zostać wyłączone z opodatkowania) i ich pierwotnym celem jest pomoc finansowa między członkami SKOKU, realizowana w mniejszym lub większym stopniu. Ich skala i kapitał jest nieproporcjonalnie mniejszy, więc nie widzę sensu stosowania podatku. Za to banki komercyjne to inna sprawa. Większość banków jest nastawiona na (wy)zysk, dodatkowy podatek zamortyzują z firmą matką (mamy tylko jeden banki w większości z kapitałem polskim), straszenie że odbiją sobie na klientach jest nie realne. Nie po to w 2008 w Polsce mieliśmy wojnę depozytową (co de facto można tłumaczyć jako wojnę o klienta bankowego) by teraz którykolwiek z banków narażało się na stratę klientów.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz